SAĞLIKLI KAL, SANATSIZ KALMA

 

   Herkesin evlere kapandığı bu zor günlerde hepimizin bildiği üzere birçok sanat ve spor etkinliği iptal edildi. Fakat bu durum her daim hayatımızın içinde olan sanatı bizden ayırmaya yetmedi. Dünyanın her yerinden birçok sanatçı “Show Must Go…nline” veya “Sanat Heyecanı Evinizde” gibi sloganlar altında eserlerini biz sanatseverler için internet üzerinden erişime açtı.

 

  The Social Distancing Festival 

 

    Öncelikle daha önce pek çoğumuzun karşılaşmadığı bir etkinlik tarzı olan online bir festivalden bahsetmek istiyorum. “The Social Distancing Festival” yani “Sosyal Mesafe Festivali”, COVİD-19 sebebiyle oluşan sosyal mesafe gerekliliğini esas alarak resimden dansa birçok sanat dalında çevrimiçi etkinlikler sergileyen bir sanatçı topluluğudur ve mart ayında, günde 2 veya 3 etkinlikle açılış  yapan bu festival şu an günde yaklaşık 20 etkinliğe kadar yükselmiştir. Detaylı bilgi almak veya sanat etkinliklerine katılmak için The Social Distancing Festival adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Müzik Etkinlikleri

 

   Hepimizin dinlemek için can atıp bilet kovaladığı dünyaca ünlü müzisyenler artık bir telefon kadar yakınımızda. “Müzik ruhun gıdasıdır.” sözünden yola çıkarak hepimizin çok gergin ve stresli olduğu bu günlerde müzik bütün bu karmaşa ve stresten kaçmamıza yardımcı olmakla beraber ruhumuzu dinlendiren bir mola gibi adeta. Online erişime açılan müzik platformlarına aşağıdaki başlıklara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Canlı Müzik Arşivi

   Bu arşivden binlerce müzisyenin, gerek evinde gerekse seyirci karşısındaki konserlerlerine ulaşabilirsiniz.

 

Viyana Devlet Operası Konserleri

   Viyana Devlet Operası’nın “Live at Home” platformundan faydalanmak için abonelik gerekiyor ve abonelere bütün video arşivine erişim sağlıyor fakat 30 günlük ücretsiz döneminden sonra aylık abonelik ücreti 16:90 Euro.

 

Berlin Filarmoni Orkestrası Konserleri

   Berlin Filarmoni Orkestrası arşivindeki yüzlerce konseri online erişime açmış olmasına rağmen abonelik için ücret ödenmesi gerekiyor. Bu platform bize  diğerlerinden farklı olarak sevdiklerimize abonelik hediye etme imkanı da veriyor.

     

Metropolitan Operası Konserleri

     Metropolitan operası bize 14 yıllık arşivindeki performansları her gün canlı olarak izleme şansı tanıyor ve performanslar 24 saat boyunca yayında kalıyor.

 

Vancouver Symphony

     Bu platformda Beethoven Fest’in, COVİD-19 sebebiyle seyircisiz gerçekleşen son konserine yani Beethoven’ın No. 4 Piyano konçertosu ve No. 6 “Pastorale” adlı parçasına ulaşabilirsiniz.

 

Royal Opera House: London

     Royal Opera House :London youtube #FromOurHouseToYourHouse kampayası altında youtube platformu üzerinden canlı oonserler veriyor. İlerleyen zamanlarda bale ve opera gösterileri de sergilenmesi bekleniyor.

 

Paris Operası

    Paris Operası mayıs ayına kadar aralarında Kuğu Gölü ve Carmen’in de bulunduğu birçok performansı ücretsiz olarak sanatseverlerle buluşturacaktır.

 

Film ve Belgeseller 

   

     Sinemalara ve film festivallerine gidemediğimiz bu zamanlarda evde zaman geçmek bilmiyor diye düşünürken evde geçen bu süreyi kendine bir şeyler katarak geçirmek isteyenler için bir sürü belgesel ve bunların yanı sıra keyifli zaman geçirmek isteyenler için pek çok film internet üzerinden erişime açıldı.

    

İDFA Belgelselleri

   Dünyanın en büyük belgesel festivallerinden biri olan  İDFA (İnternational Documentary Festival Amsterdam) 300’den fazla belgeseli ücretsiz olarak belgesel severlerle buluşturmuştur.

 

My Darling Quarantine Short Film Festival

     The İnternational Short Film Community tarafından organize edilen bu kısa film festivali bize, her hafta insanların önerileri üzerine 7 farklı kısa filmi ücretsiz izleme şansı veriyor ve her izleyici en sevdiği film için oy verebiliyor. Fakat işin eğlencesini bir kenara bırakırsak bu festivalin asıl amacı dünyanın dört bir yanındaki coronavirüs hastalarının tedavileri için para toplamak, eğer sizde katkıda bulunmak isterseniz internet siteleri üzerinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

 Collectif Jeune Cinéma

       Frankofon bir okulda öğrenim gören öğrenciler olarak fransızca hepimizin hayatında çok büyük bir yer kaplıyor. Bu platform ise bize büyük bir çoğunluğunun yönetmenin fransız olduğu 300’e yakın kısa filmi ücretsiz olarak sunuyor. 

 

Elif GÜRKAYNAK

 

Kaynakça:

 

https://onedio.com/haber/koronavirus-yuzunden-kultur-sanat-aktivitelerinden-mahrum-kalanlarin-evlerinden-ulasabilecegi-etkinlikler-900258

https://webrazzi.com/2020/03/26/dijital-olarak-takip-edebileceginiz-17-konser-tiyatro-ve-sanatsal-etkinlik-platformu/

https://www.isbank.com.tr/blog/korona-gunlerinde-evde-kultur-ve-sanat-etkinlikleri

https://www.aa.com.tr/tr/koronavirus/koronavirus-sebebiyle-kultur-sanat-dunyasi-dijitalde-hayat-buldu/1771494

https://creative-capital.org/2020/03/18/online-arts-events-during-the-covid-19-outbreak/

 

   

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir