Bienal Nedir, Bienallerin Amacı Nedir?

Bienalin sözlük anlamı; iki yılda bir yapılan etkinliktir ancak kelime zamanla iki senede bir çeşitli merkezlerde düzenlenen modern sanat sergisini karşılamaya başlamıştır.

Bir küratör tarafından belirlenen tema doğrultusunda farklı kültürlerden sanatçılar ve üreticiler kendi pratiklerini tema ile ilişkilendirirler yani yapıtlarını sanatseverler ile bir kurgu doğrultusunda buluştururlar.

Bienaller, küreselleşmeye bağlı olarak ekonomik bir değer unsuru aynı zamanda da kentlerin dünyaya ‘Ben buradayım!’ deyişidir.  Türkiye’de 1987 yılından beri “Uluslararası İstanbul Bienali” düzenlenmektedir.

16. İstanbul Bienali’nin Mekanları ve Teması

Bu sene 14 Eylül- 10 Kasım 2019 tarihleri arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Pera Müzesi ve Büyükada’da ağırlanan 16. İstanbul Bienali, 7. Kıta teması doğrultusunda sanatla ekoloji arasında köprü görevi görüyor. Kaotik ‘kelebek etkileri’ ile meydana gelmiş, içinde yaşadığımız kapitalist enkazı farklı bakış açılarıyla gözlememizi sağlıyor. Aynı zamanda bizi türler arasında iş birliği ile yeni dünyaların yaratılabilirliğini düşünmeye davet ediyor. Aslında bizimkinden ayrı olmayan bu dünyalarda insan olmayanlardan öğreneceğimiz çok şey var.

 

 

-Elif Maya Güngör

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir